מתי אדע שאני מפר זכויות יוצרים באינטרנט?

זכויות יוצרים באינטרנט

בעלי אתרים, בעלי חנויות מקוונות, אתרי תדמית וסוחרים בפלטפורמות כמו איביי או אמזון עלולים בקלות ואפילו באופן לא מודע להפר זכויות יוצרים. לפעמים באינטרנט היד מאוד "קלה על ההדק" ומאוד פשוט לדוגמא לשכפל תמונה מאתר אחר. מאוד פשוט לבצע "העתק הדבק" לתכנים דומים שיש באתרים אחרים. איך אפשר לדעת שאת או אתה מפרים זכויות יוצרים באינטרנט ומדוע זה חשוב בלי להיות מומחה לדיני אינטרנט?  מפרי זכויות עלולים להיתבע, לא נעים.  

האם קיימת הסכמה מפורשת מהיוצר 

כל תוכן שאת או אתה משתמשים בו באתר שלכם, בבלוג שלכם או בכל פרסום מקוון שלכם, נוצר על ידי מישהו. והכלל הוא שאם רוצים ללכת על הצד הבטוח, תמיד מבקשים את הסכמתו של יוצר התוכן להשתמש בתוכן. תוכן יכול להיות לדוגמא צילום של מוצר, שאתם מוכרים באתר. אם שיבצתם באתר תמונה או ציור שלא אתם ציירתם ולא אתם צילמתם, וודאו שקיבלתם הסכמה מפורשת, עדיף בכתב, מהיוצר. 

היוצר עשוי להתנות את הסכמתו בציון שמו או פרטיו, אך לא תמיד זה מתקיים. תכנים מסוימים ברשת הינם בעלי רישיון לשימוש חופשי. אם אתם משתמשים בתכנים כאלה, וודאו היטב שאכן קיים היתר לשימוש חופשי והאם היוצר מעמיד תנאים מסוימים לשימוש בתוכן. למשל ישנם צלמים, לדוגמא, שמתירים שימוש בצילומים שלהם לאתרי אינטרנט, אולם לא מתירים שימוש בצילומים להפקת מוצרים מסחריים (למשל שיווק חולצה עם הדפס של הצילום). 

תשלום וזכויות יוצרים, זה לא תמיד אותו דבר

באינטרנט, גם אם שילמתם עבור שירות מסוים, אתם לא בהכרח הופכים לבעלי זכויות היוצרים עליו. לדוגמא, אם אתם עושים שימוש באפליקציה שפותחה בשבילכם, יתכן שלא תוכלו למכור את האפליקציה ללא אישור מהמפתח. במקרים של ספק, חשוב להתייעץ עם עורך דין דיני אינטרנט העל מנת להסדיר מראש את ההיבט המשפטי.

אהבתם את המאמר, מוזמנים לשתף אותו ברשתות החברתיות

כתוב/כתבי תגובה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם מבית סטארטאפיזם