בחנו את עצמכם: האם עבודה בסטארטאפ מתאימה לכם?

עבודה בסטארטאפ

כמה פעמים קראתם באתרי האינטרנט או בעיתונים על תנאי השכר המעולים בהייטק? כמה פעמים קראתם על אקזיט גדול של חברת סטארטאפ ישראלית מלווה בתמונה של עשרות העובדים מחייכים, מחכים לבונוס שלהם מהעסקה? אבל עבודה בסטארטאפ אינה מתאימה לכל אחד. האם היא מתאימה לכם? בואו נבדוק!

 

סטארטאפ או חברה גדולה?

יש מספר שאלות מפתח שאתם צריכים לשאול את עצמכם. ננסה להתרכז כאן בשאלות הבסיסיות. אם תענו "כן" על כולן, ברכותינו! אתם מתאימים לעבוד בסטארטאפ. אם לא, לא נורא. יש הרבה מאוד הזדמנויות להייטקיסטים בחברות בינוניות וגדולות ומבוססות. באתר Dialog תוכלו למצוא את כולן, החל מסטארטאפים שרק הוקמו, דרך חברות קטנות ובינוניות, ועד חברות ענק בין-לאומיות, כמו גם חברות ממשלתיות, ביטחוניות או מוסדיות, שיש להן צורך באנשים טכנולוגיים.

 

האם אתם כל הזמן צריכים חידושים ועניין בעבודה?

עבודה בחברה גדולה ומבוססת עובדת לפי נוהלי עבודה מסודרים. אם מדובר בתאגיד, קשה לעובד המתחיל למצוא את הנקודה שבה הוא יכול להשפיע, ולרוב העבודה היא לפי פרוטוקולים מסודרים. בעבודה בסטארטאפ קטן ומתפתח מביאה עמה אתגר גדול יותר ועניין רב יותר. יש לכם יכולת השפעה גדולה יותר ושותפות בבניית התהליכים. קשה להאמין שתשמעו "אצלנו זה לא עובד ככה", פשוט כי הנהלים עדיין לא נכתבו. הציוד הטכנולוגי יהיה חדיש יותר וידרוש תשומת לב רבה יותר מצדכם.

 

האם אתם מפנטזים על להיות חלק מאקזיט או מעדיפים שכר קבוע?

חברות גדולות ומבוססות יכולות להציע לעובדיהן שכר גבוה יותר וחבילת פינוקים ששמורה לענף ההייטק. חברות סטארטאפ מתחילות לעומת זאת פועלות בסביבה יותר כאוטית מבחינת השינויים והחידושים. אבל מה שכולם מחכים לו זהו האקזיט המיוחל, היום שבו חברה בין-לאומית גדולה מתלהבת מהטכנולוגיה ורוכשת את החברה במיליונים רבים. הסכום הזה מפצה על כל ההשקעה הרבה לאורך התהליך. אבל בכל רגע נתון ייתכן שהסטאטאפ ייכשל ועבודתכם תסתיים, לעומת חברות מבוססות שבהם המשכורת תהיה מובטחת, אך ככל הנראה לא תיהנו מאופציות.

עבודה בסטארטאפ

עבודה בשעות לא שגרתיות או 9:00-18:00?

מכירים את השורה הזו במודעות הדרושים "נכונות לעבודה רבה ומאומצת בשעות לא שגרתיות"? בסטארטאפ זו לא בדיחה, אכן מדובר בשעות לא שגרתיות עם אתגרים מורכבים במיוחד שלפעמים ידרשו מכם להתרכז בעבודה ולהישאר עד השעות הקטנות של הלילה. יש אנשים שסגנון העבודה הזה לא מתאים להם, או לאישיותם או בשל מצבם המשפחתי. סטארטאפ דורש הקרבה מהחיים האישיים, לפחות בתחילת הדרך של החברה ואתם צריכים לחשוב טוב טוב עם עצמכם (ועם הפרטנר שלכם, אם יש כזה), האם זה מתאים לכם.

 

בורג קטן במערכת או להשפיע על אופי הארגון?

זה בסדר גמור לרצות להיות בורג קטן במערכת, ביצועיסט שמבצע הוראות. יש אנשים שסגנון העבודה הזה מתאים להם. אבל מי שמעוניין בעבודה בסטארטאפ הם לרוב אנשים שרוצים להשפיע מבפנים, להוביל תהליכים, לקבל החלטות, לקבוע פטנטים, ולשנות ולפרוץ דרכי חשיבה. בחברות גדולות היכולת לשנות דברים מוגבלת. גם כי החברה כבר מבוססת וגם כי מי שעובד שם כבר שנים מאמין שהדרך שלו היא הנכונה. לעומת זאת בסטארטאפים יש לכל עובד מתחיל יכולת להשפיע על אופי הארגון, מטרותיו והצלחתו.

 

נו, אז מתאים לכם סטאראטפ? 

כדאי לציין שאין מקום עבודה מושלם ולכל סגנון עבודה יש יתרונות וחסרונות. ישנם עובדים שחושבים כל הזמן על איך לשנות ולייעל את המקום שבו הם נמצאים ולהיות בין מקבלי ההחלטות. לעומתם אחרים ישגשגו דווקא בחברה גדולה שבה כבר יש נהלים מוכתבים שיש לעבוד על פיהם. בחברות קטנות ניתן לעשות טעויות וללמוד בדרך, בחברת הגדולות מרחב התמרון קטן יותר. יש מגוון חברות סטארטאפ בשוק, ורבים יעידו שאנחנו עומדים לקראת מדינת הייטק. ובכן, חשבו עם עצמכם באיזו סביבה תוכלו לפרוח, וקבלו את ההחלטה הנכונה עבורכם.

אהבתם את המאמר, מוזמנים לשתף אותו ברשתות החברתיות

כתוב/כתבי תגובה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם מבית סטארטאפיזם

Office 365 איך הוא תורם לעסק שלך?

Office 365 היא חבילת יישומים מבוססת ענן המספקת גישה אחת ומאוחדת לכל הקבצים, האפליקציות והנתונים של החברה שלך. Office 365 נועד להיות דרך קלה לנהל

קרא עוד »

באיזה קורס Full Stack לבחור

קורס זה מיועד לאנשים שרוצים ללמוד על כל התחומים המקיפים של פיתוח מערכות. הוא כולל מספר נושאים כמו פיתוח אתרים, פיתוח אפליקציות לנייד, ניתוח נתונים

קרא עוד »

טיפים לקידום אתר

אתר אינטרנט הוא ייצוג דיגיטלי של המותג של החברה שלך. זה צריך להיות מעוצב היטב, אינפורמטיבי ומושך את קהל היעד. אתרי אינטרנט צריכים להיות מעוצבים

קרא עוד »